Porozumienia

ponownie próby porozumienia

Apel o normalizację stosunków między okręgami Zielona Góra i Gorzów WLKP!!!!!!

Apel o normalizację stosunków między okręgami Zielona Góra i Gorzów WLKP

My, wędkarze z gmin leżących przy granicy dwóch okręgów, zielonogórskiego i gorzowskiego, których obszar w większości jest obszarem województwa lubuskiego, wychodzimy z zapytaniem, interpelacją i prośbą, aby te dwa okręgi mogły funkcjonować na zasadzie partnerstwa mówiąc inaczej, aby zostało podpisane między wyżej wymienionymi okręgami PZW porozumienie.

Sytuacja, która trwa jeszcze w tym roku, gdzie nie ma podpisanego porozumienia, jest irracjonalnym, ośmieszającym nasz związek, szkodzącym w dobre imię wędkarzy, działaczy, ludzi poświęcających się dla dobra środowiska naturalnego niepotrzebnym stanem rzeczy, który trzeba i należy zmienić. Gminy wchodzące w skład powiatu, jak np. gmina Torzym i powiat Sulęciński, który jest za wyjątkiem gminy Torzym w granicach Okręgu PZW Gorzów , nie ma prawa uczestniczyć w imprezach wędkarskich organizowanych przez w/w powiat, dlatego, że gmina Torzym leży w obszarze Okręgu PZW Zielona Góra. Dodam, że ludzie poświęcający swój czas na ochronę wód, środowiska, pasjonaci bezinteresowni mogą działać na rzecz wędkarzy w całym powiecie, nie mając prawa do wędkowania na tym obszarze. Oczywiście mowa tu o strażnikach Społecznej Straży Wędkarskiej.

Zgłaszając się do władz powiatu o dofinansowanie na cele statutowe, jak zarybianie, budowa infrastruktury wędkarskiej, a nawet organizacja imprez o charakterze wędkarskim, często spotykamy się z pytaniem, o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, dlaczego my, wędkarze, nie umiemy się ze sobą porozumieć….

Czy tak wygląda koleżeńskość? Czy to jest duch tradycji, który można i trzeba zaszczepiać młodzieży? Naszym zdaniem, nie. Obserwując trudną sytuację w Okręgu Zielona Góra, wołamy na apel ludzi dobrej woli, nie zawsze wędkarzy, o działanie na rzecz dobrego współistnienia, skoro nie możemy doczekać się ze strony Władz obu okręgów koleżeńskich relacji… Nas, zwykłych wędkarzy nie interesują niesnaski i animozje, nie chcemy czytać wyjaśnień stron oczerniających sie nawzajem, wszyscy jesteśmy kolegami „po kiju”,  pasjonatami brnącymi w gąszczu by móc poczuć ducha rzeki.

Drodzy koledzy i koleżanki, wędkarze. Myślę, że mogę pisać tu w imieniu wszystkich, którzy zostali bezpośrednio dotknięci tą sytuacją, jaka panuje w obecnym roku. Apelujemy o porozumienie między okręgami Gorzów i Zielona Góra! Apel nasz powinien być tym bardziej głośny by w przyszłym roku nie doszło do takich właśnie sytuacji jak w obecnym. Rozumiemy, że nie da się obejść pewnych uwarunkowań, rozumiemy, że okręgi mają swoje racje. Wydaje się nam jednak, że chodzi tu przede wszystkim o nas, o nasze środowisko naturalne, o przyszłość związku i tradycje kultywowane od dziesiątków lat, a nie o tworzenie granic, sztucznych podziałów, które można i trzeba niwelować, wystarczy chcieć. Dobra wola i pamięć o tych, dla kogo pełni się tę swoistą służbę powinny przyświecać zarządom obu okręgów.

Prosimy zatem o zrozumienie nas, wędkarzy. O porozumienie między okręgami Zielona Góra i Gorzów.