brawa dla strażników SSR

UDAREMNIONA AKCJA KŁUSOWNICZA.

\

Zbliżający się okres świąt uaktywnia działania wielu grup kłusowniczych. Jednym z przykładów może być zdarzenie z nocy z 26/27 bm. Zmotoryzowana grupa kłusowników rozstawiła za pomocą pontonu sieci typu drgawice. Przed świętami chcieli sprawdzić zasobność w ryby w zbiornikach WAPNA w Zaborze. Niestety ryba z nocnych odłowów nie trafiła na handel, ani na stoły rodzin kłusowników. Dzięki informacji telefonicznej przekazanej do Okręgu strażnicy wód biura, wsparci grupą Społecznej Straży Rybackiej PZW powiatu zielonogórskiego wspólnie przystąpili do akcji. Uwolnili z sieci ponad 30 kg żywych ryb i zabezpieczyli dowody przestępstwa. Do wody wróciły sandacze o łącznej wadze 7 kg, liny i karpie po 8 kg z każdego gatunku, a także szczupak, leszcze i krasnopióry. Namiary na kłusowników przekazano do I Komisariatu Policji w Zielonej Górze, który zajmie się nocnymi łowcami. Oczekujemy na efekty pracy policjantów. Jednocześnie składamy podziękowania autorom telefonu powiadamiającego o kłusownictwie. Taka i podobne informacje pozwalają na udaremnienie działań kłusowniczych. Na pozytywny efekt pracy policjantów I KP w Zielonej Górze musimy jeszcze trochę poczekać. Cieszymy się, że efekty pracy SSR powiatu Zielona Góra, po zmianie komendanta są coraz bardziej widoczne. Życzymy podobnego wzrostu aktywności strażnikom PZW z innych powiatów.

Udaremniono kolejną akcję kłusowniczą

grupa

Okres świąteczny to często czas, w którym kłusownicy potęgują swoje działania. Tym razem zastawili sieci na Odrze. W dniu 21 grudnia około godz. 11.00 grupa wędkarzy z koła PZW z Cybinki zawiadomiła Biuro Okręgu PZW Zielona Góra o ustawionych sieciach przez kłusowników. Reakcja powiadomionej Społecznej Straży Rybackiej z Krosna Odrz. była natychmiastowa. Zabezpieczono m.in. : wonton o długości około150 m oraz dziecięcy ponton służący do ich rozstawienia. Cztery bolenie o łącznej wadze ok. 8 kg i jeden leszcza o wadze ok. 2 kg zamiast na stoły kłusowników wróciły żywe do Odry.

To nie był jednak koniec akcji grupy strażników SSR PZW z Krosna Odrz. Patrolując teren strażnicy w poszukiwaniu sprawców rozstawiania sieci natknęli się oni na dwóch osobników, którzy na przepompowni Urad łapali na podrywkę niewymiarowe sandacze. Obaj zostali zatrzymani przez SSR i przekazani organom ścigania. Policja ustali ich związek z ukrytym w zaroślach pontonem oraz rozłożonymi na Odrze wontonami.

W tym miejscu Zarząd i Biuro Okręgu serdecznie dziękuje wędkarzom z koła PZW z Cybinki za powiadomienie o zauważonych sieciach. Szybka i zdecydowana reakcja strażników SSR PZW z Krosna Odrzańskiego, którzy po kilkunastu minutach byli na miejscu zdarzenia wymaga także ich wyróżnienia. Po zmianach personalnych w grupie krośnieńskich strażników efekty ich działań są niewspółmiernie wyższe niż wcześniej. Gratulujemy zapału i życzymy utrzymania takiej sprawności w dalszych działaniach.

Okręg nie prowadzi odłowów sieciowych rzeki Odry. Wszelkie podobne informacje na temat zauważonych sieci wskazują na ich kłusownicze pochodzenie, dlatego prosimy kierować je do Zespołu Gospodarki Rybacko Wędkarskiej biura, bezpośrednio do strażników SSR PZW lub na dowolny telefon biura Okręgu.

fotorelacja...........z kolejnej akcji przejęcia sieci
kłusowniczych z jez. Złoty Potok w ostatnim czasie . Są to dwie sieci
każda po 50 metrów zdjęte przez SSR /Zielona Góra / o 3 w nocy przy współpracy z miejscowym komendantem  PSR przy użyciu jego łodzi
 W sieciach był szczupak  ok. 3 kg i dwa leszczyki, które zostały uwolnione.

KOLEJNE ZATRZYMANIE KŁUSOWNIKÓW

11 lutego społeczna straż rybacka Rejonu Krosno Odrzańskie otrzymała informacje, że nad rzeką Odrą w okolicy Starego Raduszca, kręcą się dwie osoby, które prawdopodobnie kłusują. Po tej informacji, w trybie natychmiastowym, około godziny 13.40 grupa straży rybackiej udała się na wskazany w teren.

kłusownicy

Tam strażnicy namierzyli dwie osoby, które zwijały sieci rybackie. Po obserwacji tych osób, z uwagi iż w danym momencie podejrzani kończyli swój przestępczy proceder, straż zdecydowała się na zatrzymanie kłusowników na gorącym uczynku. Jednocześnie została powiadomiona komenda powiatowa policji.

Zatrzymane osoby bez oporów zostały doprowadzone do pojazdów straży. Znaleziono pryz nich trzy sieci o łącznej długości około 450 m, wodery, oraz worki do transportu ryb. Osoby te są mieszkańcami Krosna Odrzańskiego. Zenon W. i Władysław M. przyznali się do popełnienia przestępstwa.

Około 14.30 zostali przekazani funkcjonariuszom policji i przetransportowani na komendę. Jak poinformowali nas policjanci, w trakcie przesłuchania osoby te przyznały się, że ich działania odbywały się w różnych miejscach powiatu krośnieńskiego.

W trakcie przeszukania w miejscu zamieszkania w/w osób znaleziono i zabezpieczono kilkanaście sieci rybackich oraz materiały do produkcji sieci.

(SSR Krosno Odrz, ds)